Reklamácia nerezového riadu - užitočné tipy a rady

Ak vlastníte nerezový riad, rozhodne sa Vám bude hodiť nasledujúci prehľad najčastejších vád a poškodení nerezových hrncov či panvíc vrátane praktických rád, ako takému poškodeniu zabrániť alebo ho aspoň napraviť, pokiaľ je už neskoro.

O D B A R V E N IA

Odfarbovanie nerezového riadu vzniká počas aj po procese varenia alebo pri čistení. Žlté, modré alebo fialové škvrny sú tenké povlaky, ktoré sa tvoria na povrchu nerezovej ocele, zatiaľ čo samotná nerezová oceľ zostáva bez zmeny. Príčinou sú chemické reakcie medzi kyslíkom a zložkami v čistiacich prostriedkoch alebo potravinách. Tieto zmeny farby však nie sú nijako zdraviu škodlivé a neovplyvňujú kvalitu, použitie alebo životnosť riadu. Po stranách hrnca sa škvrny objavujú vtedy, ak je jedlo po uvarení v hrnci ponechané dlhšiu dobu.

Ako tomu zabránim?

K uchovaniu perfektného stavu riadu napomáha, ak sú škrobové jedlá (cestoviny, zemiaky, ryža) varené v menšom množstve vody. Po dovarení je tiež možné ponechať v hrnci malé množstvo vody a zabrániť tak zafarbeniu. Nerezovú oceľ (najmä nový riad) odporúčame pravidelne čistiť špeciálnou starostlivosťou o nerezovú oceľ, aby nedochádzalo k vytváraniu nečistôt.

Čo robiť, keď je neskoro?

Zafarbenie je možné ľahko odstrániť špeciálnou starostlivosťou na nerezovú oceľ, rovnako dobre funguje octová voda alebo kyselina citrónová.


N Á N O S Y   Š K R O B U

Škroby sa usadzujú väčšinou na dne, poprípade na stenách pri dne, ak varíme potraviny obsahujúce škrob (cestoviny, zemiaky, ryža) v príliš malom množstve vody, alebo po varení zostávajú dlhú dobu v nádobe. Ide však iba o povlak, samotná nerezová oceľ zostáva bez poškodenia.

Ako tomu zabránim?

Po vybratí jedla pridajte do hrnca trochu vody, aby nánosy nemali šancu prilepiť sa na dno.

Čo robiť, keď je neskoro?

Nánosy škrobu je možné opäť ľahko odstrániť špeciálnou starostlivosťou na nerezovú oceľ, taktiež dobre funguje octová voda alebo kyselina citrónová.

K O N T A K T N Í – N Á P L A V O V Á  R E Z

Nerez nehrdzavie! Laicky povedané, pochádza kontaktná hrdza vždy z iného zdroja a na nerezovom riade sa potom prichytí. Bližšie vysvetlenie: Kontaktná korózia sa vytvára cez kontakt medzi povrchom z nerezovej ocele a korozívnymi železnými časticami, ktoré sa hromadia na povrchu a následne začnú koróziu. Pokiaľ sú rýchlo odstránené, povrch z nerezovej ocele bude stále neporušený. Pokiaľ je doba kontaktu dlhšia, povrch bude skorodovaný a tiež začne koróziu, hoci je nerezový. Často je ťažké presne definovať príčinu kontaktnej korózie. V 99% prípadov sa však jedná o staré vodovodné potrubie zo železa, hrnca alebo pokrievky so železnými skrutkami alebo nože s hrdzavými čepeľami, ktoré sú umiestnené v umývačke spoločne s nerezovým riadom. Koše na príbory v umývačke riadu s ľahko poškodenými plastovými povlakmi môžu byť tiež dôvodom pre náplavovú hrdzu.

Ako tomu zabránim?

Čítajte pozorne návody a pokyny na obsluhu vašej umývačky a vkladajte iba riad, ktorý je na čistenie von, vhodný.

Čo robiť, keď je neskoro?

Včasné zistenie náplavovej korózie je možné ľahko odstrániť špeciálnou starostlivosťou na nerezovú oceľ. Tá zároveň ošetruje povrch nerezovej ocele a tým do budúcnosti zabraňuje vzniku podobnej korózie.

K O R O Z E   P O V R C H U

Nerezová oceľ má schopnosť vytvárať pasívnu vrstvu v prípade kontaktu s kyslíkom. Tá následne pôsobí ako ochranná vrstva. Lokálne útoky halogénových solí – v domácnosti sa obvykle jedná o obyčajné soli v spojení s vodou a kyslíkom – však môžu zničiť pasívnu vrstvu a spôsobiť koróziu. Výsledkom je malý otvor, ktorý nie je na prvý pohľad viditeľný alebo menšie odlupovanie povrchu. Čím vyššia je teplota a koncentrácia soli, tým vyššie je riziko korózie. Nové hrnce sú citlivejšie ako tie, ktoré sa už používajú, pretože ich pasívna vrstva sa doteraz nevytvorila.

Ako tomu zabránim?

Pri varení pridávajte soľ iba do vriacej alebo horúcej vody a dobre ju rozmiešajte aby sa rýchlo rozpustila a neklesala na dno. Nové hrnce nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie potravín napr. v chladničke atď. Dôležité je tiež preventívne používať špeciálnu starostlivosť na nerezovú oceľ, ktorá vzniku podobného typu korózie zabraňuje.

Čo robiť, keď je neskoro?

Koróziu tohto typu bohužiaľ nie je možné odstrániť.


PREHRIATIE

Keď je riad prehriaty, potraviny, oleje a tuky sa v ňom môžu spáliť. Pokiaľ je hrniec alebo panvica príliš rozpálená, môžu páliace sa tuky dokonca začať fajčiť. Rovnaké je to, pokiaľ panvicu rozpaľujete dlhú dobu úplne bez tuku alebo oleja. Pri opakovanom prehriatí a spálení tukov sa na povrchu panvice vytvorí hnedé zafarbenie, väčšinou na dne riadu. Toto zafarbenie je v 99% nevratné a poškodzuje natrvalo nepriľnavý povrch.

Príliš vysoké teploty väčšinou nie sú pri varení žiaduce. Optimálne výsledky dosiahnete pri použití strednej úrovne, ktorá je zároveň úsporná.

Ako tomu zabránim?

Panvicu nerozpaľujte na najvyšší výkon a vždy použite aspoň kvapku oleja alebo tuku. Používaním stredného výkonu zabránite, aby sa jedlá na panvici spálili.

Čo robiť, keď je neskoro?

Pokiaľ s nepriľnavými povrchmi zaobchádzate správne, zachovajú si svoje vynikajúce vlastnosti po dlhú dobu rokov. Pokiaľ však dôjde k opakovanému prehrievaniu či spáleniu nepriľnavého povrchu, často stráca svoje nepriľnavé vlastnosti a jeho poškodenie nie je možné napraviť.

M E C H A N I C K É   P O Š K O Z E N Í

Mechanické poškodenie spôsobujú vo väčšine prípadov ostré hrany kuchynského náčinia. Príčinou je používanie kovového náčinia, elektrického mixéra priamo v hrnci, v najhoršom prípade potom krájanie nožom rovno na panvici. Niektoré nepriľnavé povrchy garantujú odolnosť voči poškriabaniu, to však platí pre štandardné používanie, nie krájanie nožom alebo mixovanie elektrickými prístrojmi. Pamätajte pri vašich kulinárskych dobrodružstvách na to, že žiadny povrch nie je nezničiteľný.

Ako tomu zabránim?

V návode na použitie by malo byť vždy uvedené, aké náčinie je pre daný povrch vhodné. Jednoznačne bezpečné pre všetky druhy riadu je pracovať s dreveným, plastovým, nylonovým alebo silikónovým náradím.

Čo robiť, keď je neskoro?

Mechanické poškodenie nie je možné opraviť. Pokiaľ však nedochádza k výraznému odlupovaniu nepriľnavého povrchu, v dôsledku jeho predchádzajúceho poškriabania, je riad ďalej funkčný a možno ho používať bez obmedzenia.


V O D A   V E   S K L E N Ě N É   P O K L I C I

Vzhľadom na rôznorodosť materiálov, z ktorých je riad vyrobený, môžu vysoké teploty pri varení spôsobiť, že sa materiály rozťahujú a ochladzujú rôzne rýchlo. Tým sa môžu výnimočne vytvoriť miniatúrne skulinky medzi sklenenou pokrievkou a jej rukoväťou, do ktorých sa dostanú kvapky vody.

Ako tomu zabránim?

Pokiaľ umývate pokrievky v umývačke, odporúčame ich umiestňovať do zvislej polohy. To isté platí pri umývaní v ruke a následnom umiestnení do odkvapkávača.

Čo robiť, keď je neskoro?

Rukoväť pokrievky je možné behom pár sekúnd odskrutkovať klasickým skrutkovačom a pokrievky je možné kompletne umyť alebo vysušiť aj pod rukoväťou, ktorú následne späť naskrutkujete.

N E F U N K Č N Í   N A   I N D U K C I

Priemer riadu by v podstate mal zodpovedať priemeru varnej zóny na vašej indukčnej doske. Platničky však väčšinou nie sú také veľké, ako väčšie hrnce alebo panvice, čo je ale v poriadku. Riad, ktorý používate na indukciu, by mal mať vždy väčší alebo rovnaký priemer, ako je priemer varnej zóny. V opačnom prípade môže indukcia zle fungovať alebo môže dokonca zahrievať iné predmety v okolí platničky.